KORTOWO fiolet
Molariusz Warmińsko-Mazurski
Przedział wiekowy: Lokalizacja
bez ograniczeń Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Biblioteka Uniwersytecka (ul. Oczapowskiego 12B, 10-719 Olsztyn), plac przed budynkiem Biblioteki
Godziny: Rodzaj imprezy:
29.09.2017 08:00-14:00 bez rezerwacji
29.09.2017 16:00-22:00 bez rezerwacji
wystawa
Opis:

Wystawa dachówek z wyobrażeniami moli książkowych. Spotkania z ludźmi inspirują. Nawet, jeśli odbywają się za pośrednictwem papierowych książek. Biblioteka jest takim urokliwym miejscem na spotkania z myślą ludzką, opowieściami i refleksjami. W ciszy i w gwarze. To pierwsze w czasie czytania, to drugie w czasie różnorodnych aktywizujących pikników naukowych.

Zmienia się świat wokół nas i nośniki ludzkiej myśli. Dawno temu były to recytowane poezje, śpiewane pieśni i ballady, tańczone przedstawienia muzyce. Potem myśl na długo przylgnęła do zadrukowanego papieru. Biblioteki z książkami przez kilka stuleci były sercem uniwersytetów. Teraz nastał czas elektroniki i cyfryzacji ludzkiej myśli i kontaktów. Ale nawet i teraz biblioteki nie przestają być miejscem spotkań. Zmienia się wiele (nośniki) by pozostało cos niezmiennego (wymiana ludzkich myśli).
Dachówki zostały pomalowane 12. Maja 2017 r. w czasie IV Ogólnopolskiego Tytygodnia Bibliotek na tarasie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie Motywem przewodnim były... mole książkowe. Tak, jak sobie je wyobrażali malujący.
Dachówki pochodzą z Mazur, z Kowalewa, powiat piski, Wapnika, Wójtowa. Jedna przyjechała aż z Umbrii (dar prof. Małgorzaty Chomicz). Przyjechała z dalekich Włoch, gdzie narodziła się idea wolnego życia cittaslow i gdzie powstawały pierwsze uniwersytety. Do dachówek z molami napisane zostały opowieści (można je będzie przeczytać w czasie zwiedzania wystawy link przez QR Kod oraz na ulotce i plakacie).