BELFER. Monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka

BELFER - monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka
autor: Jean Pierre-Dopagne
przekład: Bogusława Frosztęga
reżyseria: Michał Kwieciński
30 września 2016 r. (piątek), godz. 19.00, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe UWM (ul. Dybowskiego 11, Olsztyn), Aula Kongresowa

Belfer to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie "szkoła przetrwania".

Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu "Belfer" - dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.

WOJCIECH PSZONIAK
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Pracował z wybitnymi reżyserami (m.in. A. Wajdą, K. Swinarskim, Z. Hübnerem, J. Gruzą, A. Barańskim, R. Toporem, K. Reiszem, C. Régim, J.J. Zilbermannem, Ph. Menthą, G. Bourdetem), kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski oraz Francji, Anglii i Szwajcarii. Najbardziej znane polskie filmy z jego udziałem to m.in.: "Piłat i inni", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton", "Korczak", "Wielki Tydzień".
Wojciech Pszoniak jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi, za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury. Jest Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a także Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.

Wejściówki na spektakl do wygrania dla:
- słuchaczy Radia UWM FM
- czytelników "Gazety Olsztyńskiej"
- internautów na Facebooku

Uprzejmie informujemy, że nie jest prowadzona sprzedaż biletów na spektakl "Belfer". Bezpłatne zaproszenia dystrybuowane są TYLKO za pośrednictwem "Gazety Olsztyńskiej", Radia UWM FM oraz Facebooka.